YG Sigortalar (OG Sigortalar)

Anasayfa Tüm Kategoriler Yüksek Gerilim Şalt Grubu YG Sigortalar (OG Sigortalar)

YG Sigortalar (OG Sigortalar)

Etien Y.G sigortalarının hepsi akım sınırlayıcı tipte olup hem dahili hem de harici ortamlardaki uygulamalarda kullanılabilir. YG sigortalarının (yüksek gerilim sigortaları) çeşitli tipleri olmakla birlikte, daha güvenli ve ekonomik olduklarından akım sınırlayıcı tipleri ülkemizde ve yabancı ülkelerde tercih edilmektedir. Bu tipler tamamen kapalı bir sistemde sessiz çalışır.

Fonksiyonunu yerine getirirken dışarıya alev veya gaz taşması olmaz. Bu nedenle filtre, alev hücresi vs. gibi ek cihazlar gerektirmez. Sigortanın, In anma akımı ile Imin asgari açma değerleri arasında yüklenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk ise bu durumda özel termik korumalı sigorta ile donatılmış yük ayırıcısı kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede, sigorta içinde oluşan yüksek ısı porselen gövdenin termik olarak dayanabileceği en son noktaya erişmeden, termik sistem çalışarak çarpma pimi kurtulur ve yük ayırıcının üç kutuplu açmasını sağlar. Bu sayede riskli saha önemli ölçüde daraltılmış olur.

Etien Y.G sigortaları ile 6kV-36kV gerilim aralığında devreleri, sistemleri, cihaz ve tesislerinizi (hatlar, transformatörler, motorlar, kondansatörler vb.) kısa devre ve aşırı akımın neden olduğu termik ve dinamik etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Sigortalarımızın uluslararası bağımsız ve kendi laboratuarlarımızdaki testlerin yanı sıra firmamızın sahip olduğu ISO 9001:2008 Kalite Güvencesi Sistemi Standardı, IEC 60282-1DIN 43625 ve TS –EN 60282-1 standartlarına uygun olarak son derece kaliteli bir sistemde üretilmektedir. Aynı zamanda sigorta tip testleri (IEC 60282-1’e göre) CESI ve ICMET laboratuarlarında gerçekleştirilmiştir.

 

Teknik Özellikler

YG sigortalarının çalışması alışılagelmiş anlamda asgari açma akımı (Imin) ile belirlenir. Bu sigortalar ancak Imin değerinin üzerindeki sahada emniyetle çalışır. Yani, İn (Anma Akım) ile Imin değeri arasındaki sahada emin bir açma garanti edilemez. Sigortanın bu değerler arasında yüklenmesi, sigortanın aşırı derecede ısınmasına ve neticede patlamasına ve çevresine büyük zarar vermesine yol açabilir. Zira , bu kritik alanda erime elemanı yalnızca bir veya birkaç küçük parçada erir ve buralarda oluşan ark devreden akımın geçmesini sürdürür, dolayısıyla aşırı termik zorlanmalara neden olur. Bu sorunu giderebilmek için sigortalar termik koruma sistemi ile donatılmalıdır.

Termik koruma sistemi sigortanın iç bünyesinde yer alır ve sigortanın her ne sebepten olursa olsun aşırı ısınması halinde, tehlikeli olacak termik zorlamaya erişilmeden önce, çarpma piminin kurtulması vasıtasıyla şalterin açılmasını, dolayısıyla devrenin kesilmesini sağlar. Termik koruma sistemli sigortalar ancak bir şalter ile kombine ise kullanılmalıdır. Otomatik açmalı bir şalter ile kombine ve bilhassa SF6 gaz izoleli “Ring main unit” panolarda muhakkak termik koruma sistemli sigortaların kullanılması tercih edilmelidir.